Aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas: skalūnų dujos nekelia pavojaus aplinkosaugai

Skalūnų dujos Lietuvoje

 

„Aplinkosaugos aspektu skalūnų dujos yra nei žalingos, nei naudingos, su sąlyga, kad atsakingi pareigūnai atliks savo darbą. Tinkamai organizuojant ir kontroliuojant darbą, grėsmių neiškils. Dėmesio tam reikės skirti nuolat“ – Aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas.

 

Pastaruoju metu skalūnų dujų išgavimas – ypač aktuali tema, sulaukianti daug prieštaringų nuomonių. Visgi, svarbu atsižvelgti į aplinkosaugos aspektą – ar skalūnų dujos gali paveikti požeminio vandens kokybę, kaip tai atsilieps socialiniu, ekonominiu, aplinkosauginiu aspektu?

Skalunu-duju-grezinys

Skalūnų dujų gręžinio aikštelė

Visuomenei trūksta informacijos

Aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas pripažįsta, jog labai norėtųsi pasakyti, kad jokios grėsmės skalūnų dujos aplinkosaugai nekelia. Pasak K. Trečioko, specialistų geologų pateikta informacija ramina, tačiau patirties ar pačios informacijos apie skalūnų dujas trūkumas leidžia žmonėms interpretuoti. Vis dėlto, didelis visuomenės dėmesys rodo, kad abejingų aplinkai ir vandens kokybei – nedaug. Žmonės drąsiai reiškia nuomonę ir nori sužinoti daugiau apie skalūnų dujų poveikį.

„Nuomonių įvairovė yra natūralu, vertinu tai teigiamai. Kai yra nuomonių skirtumas, atkreipiame dėmesį į kitų šalių patirtį, specialistų tyrimus ir išvadas“, – teigia K. Trečiokas

K. Trečioko nuomone, pavojus aplinkosaugai – tikrai nedidelis, o, jei ir yra rizika, specialistai ją gali suvaldyti. Pagrindinė žmonių baimė išlieka giluminio vandens užteršimas. Stebint jau išgaunančių skalūnų dujas, kitų šalių patirtį, nebuvo nė vieno atvejo, kad būtų užteršti ar pažeisti giluminiai vandenys, kuriuos vartoja visuomenė. Viską numatoma atlikti taip, kad jokia tarša nepatektų į gruntą, jau nekalbant apie arterinius sluoksnius, kur naudojamas geriamasis vanduo.

 

Neabejotina ekonominė nauda

Aplinkos ministras neabejoja skalūnų dujų nauda ekonomikai. Pirmiausiai dėl to, kad būtų sukuriamos naujos darbo vietos. Štai ekonomistai skaičiuoja, kad viena darbo vieta sukuria dar papildomas 5–6 aptarnaujančio personalo darbo vietas. K. Trečiokas sako, kad ieškant dujų galima rasti ir naftos, o tai būtų net geriau, nes nereikėtų vamzdynų. Kita ekonominė nauda – tam tikras energetinis saugumas.

„Aplinkosaugos aspektu skalūnų dujos yra nei žalingos, nei naudingos, su sąlyga, kad atsakingi pareigūnai atliks savo darbą. Tinkamai organizuojant ir kontroliuojant darbą, grėsmių neiškils. Dėmesio tam reikės skirti nuolat“, – teigia aplinkos ministras.

Socialiniu aspektu tai yra naudinga, išskiriant atvejus, kai supriešinama bendruomenė su vietos valdžia, ko neturėtų būti. K. Trečiokas įsitikinęs, kad žmonėms būtina teikti informaciją, o, jei yra nuostolių ar rizikų, jas reikia kompensuoti.

Aplinkos ministras pabrėžia, kad jokios katastrofos negresia, o baimės būtų išsklaidytos, jei būtų pradėti žvalgomieji gręžiniai. Bendrovės daro apžvalgas, skiria daug dėmesio visuomenės švietimui, bendradarbiavimui, viliamasi, kad tai atkreips žmonių dėmesį ir juos nuramins.

 

Šaltinis: http://www.alfa.lt/straipsnis/959753/aplinkos-ministras-treciokas-skalunu-dujos-nekelia-pavojaus-aplinkosaugai#ixzz3GD7aMKUH

Žymos: , , ,

 

Skalūnų dujų išteklių žemėlapis

Skalūnų dujų išteklių žemėlapis
Skalūnų dujų projektas

Projekto „Skalūnų dujos Lietuvoje. Saugi aplinka ir ekonominė nauda“ Nr. ENER/C2/SUB/492-2012/1/SI2.647111 informacija

ES flag Atsižvelgiant į Lietuvos visuomenės susirūpinimą dėl skalūnų dujų žvalgybos ir gavybos bei Europos Komisijos energetikos generalinio direktorato iniciatyvą informuoti ir aiškinti visuomenei apie skalūnų dujų gavybos ekonominę naudą, potencialias grėsmes aplinkai ir žmonių sveikatai, įtaką klimato kaitai siekiant energetiškai efektyvios mažo kiekio anglies dvideginio ekonomikos, 2013 m. buvo surengti informaciniai renginiai netradicinių angliavandenilių žvalgybos ir gavybos tema bendruomenėms, verslo atstovams ir savivaldai, kurių teritorijoje planuojama tirti ir išgauti išsklaidytuosius angliavandenilių išteklius.

Visą informaciją susijusią su projektu rasite žemiau paspaudę nuorodą.

Plačiau